11.07
czwartek
Stryszawa
I
12.07
piątek
Maków Podhalański
II
13.07
sobota
Maków Podhalański
III
14.07
niedziela
Stryszawa
IV
Mama w peletonie, mama na testach

Nasza zawodniczka, Alicja Zaczyk, znana też Wam jako Mama w peletonie, wybrała się do Michała Braulińskiego z Power of Science Training Centre. Celem wizyty były testy mające określić formę Alicji i ustalenie planu treningowego przed Gwiazdą Południa. Jak wypadła rowerowa mama?

Oto relacja z pierwszej ręki, czyli od Michała Braulińskiego.

Badaniami w Centrum Diagnostyki Sportowej Diagnostix z Mamą w Peletonie, czyli Alicją Zaczyk rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu 2018, podczas którego docelowym startem będzie Gwiazda Południa.

Analiza składu ciała oraz kompleksowe badanie ergospirometryczne wraz z pomiarem stężenia mleczanu we krwi – to właśnie „tortury”, jakim poddaliśmy naszą zawodniczkę.

Waga oraz poziom tkanki tłuszczowej zadowalająca. To dowód, że Alicja bardzo profesjonalnie podchodzi także do odżywiania i nie pozwoliła sobie na przybranie posezonowych kilogramów.

Badanie wydolnościowe pokazało nam na jakich strefach mocy i tętna musimy pracować. Wytrzymałość tlenowa, progi AT i LT to elementy, które najbardziej interesowały nas podczas badania, ponieważ przez najbliższe miesiące treningi będą ukierunkowane głównie na pracę tlenową organizmu.

Badanie wydolnościowe służy nam także do porównania wyników z poprzednimi (oczywiście tylko swoimi). Możemy ocenić progres, słuszność zastosowanych metod treningowych oraz wzrost lub spadek parametrów na progach.

Jak wypadła Alicja? Świetnie! W porównaniu z badaniami z początku poprzednich przygotowań (grudzień 2016) uzyskaliśmy progres na wszystkich progach, a odmowa wysiłku w teście do odmowy nastąpiła 3 minuty później!

Uzyskaliśmy m.in.:

  • wzrost mocy na progu tlenowym AT o około 15%
  • wzrost mocy na progu LT ok. 18%
  • wzrost mocy na progu RCP ok. 12%
  • wzrost VO2max ok. 10%.

Teraz czas na treningi ogólnorozwojowe, marszobiegi, siłownia oraz narty biegowe. O rowerze także nie zapominamy. Budowanie wytrzymałości tlenowej, poprawa ogólnej sprawności organizmu, stabilizacji i siły to elementy na których będziemy skupiali się przez najbliższe 2 mezocykle treningowe.

Wszyscy przecież wiemy - wyścigi wygrywa się zimą!

Alicja Zaczyk i Anna Pilch

Zdjęcia: Michał Brauliński

2017-11-30 POWRÓT
Partnerzy