Jaka będzie Gwiazda Południa 2018?

Jeśli jest jedna data w kolarskim kalendarzu, którą trzeba rezerwować już teraz, to jest to z pewnością termin Gwiazdy Południa. Najbardziej emocjonująca etapówka MTB w Polsce odbędzie się 12-15 lipca 2018 r. pod samą Babią Górą.

Zacznie się od krótkiej, ale intensywnej wprawki w Stryszawie: ośmiokilometrowa jazda na czas po trasie ze ściankami dochodzącymi do 25% i z serpentynami, która wyniesie kolarzy 400 metrów nad Stryszawę do widowiskowo położonego Beskidzkiego Raju. Drugiego dnia klasyczny maraton MTB zagwarantuje górską przygodę, wymuszając szybkie reakcje i techniczne umiejętności podczas szaleńczych zjazdów. Ale w pamięć najbardziej zapadnie morderczy wydolnościowo podjazd na Jałowiec (1100 m n.p.m.). Niech nikogo nie zmyli sielska atmosfera uroczego ryneczku w Makowie Podhalańskim, gdzie odbędzie się kolejny etap maratonu. To tam trzeba będzie wystrzelić już na starcie, by nabrać rozpędu na podjazd pod stromizny Makowskiej Góry. Podczas gdy zawodnicy będą stawać na pedałach, by pokonać blisko dwukilometrowy sztywny podjazd, za plecami wyrastać będzie im majestatyczny kolos Babiej Góry. A to tylko początek starć z tamtejszymi bezwzględnymi szczytami. Etap w Makowie to także nowe odcinki off-roadowe w kierunku Koskowej Góry, skąd rozciąga się kolejny pejzażowy widok na Tatry, na Kraków i na Diablaka. Wreszcie, finał w Zawoi, która do tej pory witała zawodników wyjątkowo chłodno: deszcz, mgła i błoto zmuszały do maksymalnej koncentracji na licznych zakrętach i zjazdach, w tym także osławionym zjazdem Grzędą z Wełczonia, uwiecznionym na dziesiątkach filmów na YouTube. Na ostatnim etapie w trzeciej edycji również pojawią się nowe atrakcyjne odcinki, wyciskające zachowane jeszcze resztki sił.

Będzie to już trzecia edycja maratonu stworzonego przez Cezarego Zamanę. Wieści o zawodach dotarły już za granicę, przyciągając pod Babią Górę kolarzy m.in. z Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Chile. Wcześniej niemal nieznane trasy, cały ogrom górskich wyzwań i bardzo silne regionalne akcenty sprawiły, że Gwiazda Południa szybko zdobyła popularność w rowerowej społeczności. Ukończenie Gwiazdy Południa było do tej pory prawdziwą przygodą i przyjemnością kolarza górskiego. Przetrwanie trzeciej odsłony Gwiazdy Południa będzie wielkim powodem do dumy.

Dlatego już teraz, jesienią 2017 roku, warto zarezerwować sobie cztery lipcowe dni, by cieszyć się udziałem w pełnej emocji etapówce MTB. Zrezygnować z udziału w weselach, odwołać wojaże i nie planować grilla z sąsiadami. W zamian – wystartować w Gwieździe Południa, dostarczającej więcej emocji i satysfakcji niż wszystkie wakacyjne atrakcje razem wzięte. Tym bardziej, że zapisując się na Gwiazdę Południa już teraz, można liczyć na szczególnie atrakcyjną ofertę: koszt bogatego pakietu startowego to zaledwie 300 zł. Promocja obowiązuje tylko do końca listopada.

2018-07-11 POWRÓT
Partnerzy