11.07
czwartek
Stryszawa
I
12.07
piątek
Maków Podhalański
II
13.07
sobota
Maków Podhalański
III
14.07
niedziela
Stryszawa
IV
Opis trasy

Pro

Przenosimy Gwiazdę Południa bliżej centrum Makowa oraz jego mieszkańców. Start i meta będą zlokalizowane w przy Domie Kultury na ul. Kościuszki w Makowie Podhalańskim. Dzięki temu gwarantujemy jeszcze lepsze zaplecze dla zorganizowania bazy zawodów oraz większą wygodę z parkowaniem aut zawodników.

Już kilka chwil po starcie czeka ponad 2-kilometrowy asfaltowy podjazd na Górę Makowską. Jego różnica wzniesień to prawie 200 metrów. Po trzech dniach ścigania się z pewnością da się on we znaki i mocno rozciągnie peleton. Na wzniesieniu Góry Makowskiej, 3 kilometry po starcie rozjazd dystansów. Grupa Pro wybiera niebieski szlak – bardzo ciekawy terenowo i zaskakująco szybki jak na pasmo górskiego grzbietu.
Przez kolejne 5 kilometrów trzeba się będzie mocno skupić na jeździe. Zróżnicowane podłoże, liczne zakręty i zjazdy pozwalające na rozwinięcie dużych prędkości wymagają koncentracji. Końcówka to stromy podjazd na Mioduszynę, płynnie przechodzący w miarę łagodny zjazd przez bukowy las w kierunku Suchej Beskidzkiej.
Między 7. a 10. kilometrem przejazd wzdłuż rzeki Skawy, idealny na regenerację sił. Te się przydadzą, bo po minięciu wielkich wałów przy nowo wybudowanym olbrzymim zalewie w Zembrzycach, rozpocznie się wspinaczka na łatwym technicznie, ale wymagającym kondycyjnie podjeździe na wzgórze we wsi Marcówka. Komu starczy sił (i zręczności), może podczas jazdy zerkać w tył na malownicze widoki.
Od 12. kilometra rozpoczyna się jazda ciekawym, nieco technicznym teren czerwonego szlaku, z koleiną wydrążoną od zwozów drzew z gór. Po wjeździe na szczyt grzbietu góry Chełm – skręt w prawo, wciąż czerwonym szlakiem. Konieczny slalom między oczkami niewysychających kałuż. To 2 kilometry oddechu w miarę równych szutrów.
Później, po skręcie w prawo w zielony szlak w kierunku Budzowa zacznie się niewinnie wyglądający zjazd. Ale uwaga! Pełno tu sprytnie pochowanych ukrytych kolein, czających się w zarośniętej trawą trasie.
Na 17. kilometrze rozpocznie się szybki przejazd przez Budzów, podczas którego trzeba będzie pokonać ostre zakręty oraz ruchliwą drogę wojewódzką. Kolejne 3 kilometry z Budzowa to wspinaczka od drugiej, północnej strony na Górą Makowską. Początek może wydawać się nieco nudny - typowy stromy podjazd po betonowych płytach, ale dalej… Koleiny, zwężające się ścieżki, a nawet połacie piachu. Na Górze Makowskiej Pro łączy się z ½ Pro i razem przez Koskową Górę poprowadzi zawodników na metę do Makowa.
I to już koniec Gwiazdy Południa 2017.

½ Pro

Pierwsze 3 kilometry przebiegają zgodnie z wariantem Pro. Pierwszy rozjazd nastąpi po 2-kilometrowym asfaltowym, bardzo wymagającym podjeździe. To podczas niego każdy z rowerzystów będzie mógł realnie ocenić swoje siły. Po wjeździe na wzniesienie, grupa ½ Pro odbija w prawo na czarny, zróżnicowany szlak prowadzący w kierunku Koskowej Góry.
Kolejne 2 kilometry będą czasem odpoczynku dla rozgrzanych do czerwoności mięśni. W regeneracji sił pomoże wyłaniający się po prawej stronie widok na majestatyczną Babią Górę.
No ale jak to w górach… przyjemności długo trwać nie będą. Po zjechaniu z asfaltowej rozbiegówki następuje wjazd na przyjazne szutry, a 1000 metrów później trzeba już będzie mocniej nacisnąć na pedały i zacząć kolejną wspinaczkę o różnym nachyleniu, sięgającym nieraz nawet i 20%. Wymagające stanie się również podłoże: to droga mało uczęszczana, z luźnymi kamieniami, gęstą trawą, korzeniami oraz zagłębieniami z niewysychającymi kałużami.
Chwila oddechu – dopiero na 10. kilometrze. Wtedy trafią się nawet zjazdy. Będą jednak i większe przewyższenia, aż do wjazdu na Koskową Górę (866 m n.p.m.). Z Koskowej Góry widać będzie i Kraków, i panoramę Tatr, i oczywiście samą królową, Babią Górę.
2 kilometry później rozpoczyna się zjazd: najpierw szybki i łatwy technicznie kilometrowy odcinek z pięknymi widokami, dodającymi siły do pedałowania. Chwilę później skręt w prawo na niebieski szlak. Uwaga, rozpoczyna się najciekawszy odcinek na tym etapie i na całej etapówce: spadający po typowych koleinach, wydrążonych od spływających sezonowo potoków. Nachylenie nie jest przerażające i jak jest sucho to jest rewelacja i frajda gwarantowana. Ale jak popada, to… ślizgawka dla tańczących rowerów gotowa.
W połowie dystansu, tj. na 15 km wjazd na 2-kilometrowy asfaltowy odcinek o bardzo uroczym profilu. Aż w dwóch miejscach zobaczyć będzie można zapierającą dech tatrzańską panoramę. Po przecięciu drogi powiatowej w miejscowości Przysłop zaczyna się jazda niezbyt stromymi, interwałowymi wzniesieniami. Zakończy się ona zdobyciem dwóch gór: Kozłowej oraz Kamiennej. Będą to bardzo przyjemne odcinki krętych dróżek, prowadzące przez gęsty las.
Gdy do mety pozostanie tylko 5 kilometrów, rozpocznie się groźnie wyglądający zjazd. Jego nachylenie będzie szybko rosnąć, podobnie jak prędkość rowerzystów. Uważać trzeba jednak na luźne kamienie! To w tym miejscu mogą zapaść ostateczne decyzje rywalizacji między zawodnikami o końcowy wynik.
Ostatnie 2 kilometry to już tylko drogi asfaltowe dojazdowe, prowadzące na upragnioną metę Gwiazdy Południa w Makowie Podhalańskim.

2017-09-30 POWRÓT
Partnerzy