11.07
czwartek
Stryszawa
I
12.07
piątek
Maków Podhalański
II
13.07
sobota
Maków Podhalański
III
14.07
niedziela
Stryszawa
IV
Opis trasy

Odcinek wspólny dla Pro i ½ Pro

Start ponownie ze stadionu Centrum Sportu i Rekreacji. Pierwsze 3 kilometry mogą być zwodnicze – to szeroka asfaltowa droga, która nie zapowiada pierwszej tak poważnej i wymagającej próby. Ta próba to blisko 2-kilometrowy, potwornie męczący podjazd pod osiedle Polańszczyki. W ramach rewanżu, czeka równie długi ostry zjazd. Trudno będzie jednak o oddech, gdyż chwilę później rozpocznie się niełatwy kilometrowy podjazd mocno podniszczonym asfaltem.

Nawierzchnia zmieni się od 8 kilometra – asfalt zostanie zastąpiony wygodną szutrową drogą stokową. Będzie się można na niej rozpędzić i pokonać stromy, blisko 1000-metrowy zjazd do osiedla Siwcówka.

Na 12. kilometrze wjazd na kolejną wygodną szutrową stokówkę, która poprowadzi nas na północne stoki Jałowca. 4 kilometry później – rozjazd Pro i ½ Pro.

Wariant Pro

Trudniejszy wariant do 18. kilometra prowadzi lekko w dół, potem przecina szeroką drogę asfaltową i wąską asfaltową „osiedlówką” skazuje na mozolną jazdę w kierunku osiedla Wsiórz. Po kilometrze zmiana nawierzchni na szuter, a na 21. kilometrze, po minięciu Wsiórza delikatnie opada leśną wyboistą drogą. Ciągnie się ona przez 3 kilometry. 24. kilometr to wjazd na kolejną na trasie szeroką „stokówkę”, wygodnym szutrem trawersującą północne stoki Pasma Solnisk aż do 29. kilometra. To wtedy rozpocznie się stromy podjazd na Czarną Górę (858 m n.p.m.) najpierw wąską asfaltową, a później błotnistą drogą leśną. Po 4 kilometrach dojazd do przełęczy Cicha (775 m n.p.m.). Stamtąd kolejne 4 kilometry to wymagający maksymalnej koncentracji i zapasów sił w nogach podjazd na Jałowiec (1111 m n.p.m). Komu starczy powietrza w płucach, niech zerknie na ostatnim kilometrze podjazdu na piękną panoramę Babiej Góry i Tatr.

Od 37. kilometra łagodny zjazd ze szczytu aż do połączenia z trasą ½ Pro. Zejście się tras następuje na 38. kilometrze.

Wariant ½ Pro

Od 16. kilometra przez kolejne 6 kilometrów pnie się w górę, miejscami stromo, trawersując szczyt Jałowca od północnej strony. Następnie z prawej strony dołącza się do trasy Pro.

Odcinek wspólny dla Pro i ½ Pro

Wspólna trasa przebiega dalej głównym grzbietem Pasma Jałowieckiego, zmierzając miękko w kierunku przełęczy Kolędówki na 41./25. kilometrze. Zdecydowanie więcej wysiłku trzeba będzie włożyć w podjazd oraz zjazd z Kiczery (905 m n.p.m.).

44./24. kilometr to wygodny, choć momentami stromy podjazd od przełęczy Przysłop w kierunku Surzynówki. Stąd od 47./28. kilometra stromy zjazd poznanymi dzień wcześniej serpentynami i dalej trasą prologu, lecz w przeciwną stronę. Ostatni kilometr to dość wymagający zjazd wyboistą drogą, następnie asfaltową „osiedlówką”, a na koniec przejazd wąską kładką nad rzeką i wjazd na stadion.

2017-09-30 POWRÓT
Partnerzy