Zaloguj się
Wróżenie z gwiazd na 2018 rok

Bez patrzenia w szklaną kulę, ale za to ze wzrokiem wbitym w nieboskłon, przynosimy Wam garść przepowiedni na nadchodzące miesiące. Co zdradziły nam gwiazdy?

Przez ostatnie grudniowe dni i pierwsze dni stycznia z uwagą analizowaliśmy znane nam konstelacje gwiazd. Śledziliśmy to, z jaką mocą świecą, czy i jak się przemieszczają, dokąd i jak szybko spadają. Poczynione obserwacje pozwoliły nam przewidzieć, co wydarzy się w roku, który właśnie się rozpoczął. Nie chcemy tej wiedzy zachowywać tylko dla siebie. Chcemy się nią z Wami podzielić.

Wszystkie znaki na niebie wskazują, że przez najbliższe miesiące towarzyszyć nam będzie blask. Początkowo nieśmiały, może tłumiony przez zimowe mrozy, ale stopniowo rozwijający się i przybierający na sile. Jego kulminację przewidujemy na lipiec, gdy ukaże się nam w całej swej mocy. Najlepiej będzie go widać w południowej Polsce, a dokładniej – spod Babiej Góry, której to okolica, pobliskie wzniesienia i przełęcze, dosłownie topić się będą w kosmicznym blasku.

Nim do tego dojdzie, czeka nas jeszcze kilka innych ważnych wydarzeń.

W styczniu i lutym niejedna i niejeden z Was porzucą swoje dwa kółka na rzecz nart biegowych, czepka i kąpielówek lub sztangi. Lekko nie będzie – nie tylko dlatego, że sztanga swoje waży.

W lutym pewna artystka z Zawoi zacznie gromadzić w swojej przydomowej pracowni zapasy drewna, by wkrótce potem zacząć strugać pamiątki-niespodzianki dla zawodników Gwiazdy Południa. Do rzeźbienia w drewnie przystąpią też wybudzeni z zimowego snu rękodzielnicy ze Stryszawy. Wystrugane przez nich piękne ptaszki najpierw obwieszczą nadejście wiosny, a później trafią do najlepszych zawodników na pierwszych etapach naszej górskiej etapówki.

W marcu i kwietniu, wraz z topnieniem śniegu, topnieć w Was będzie ochota do wbiegania na Turbacz tudzież po innych trasach. Skończy się karnet na basen. Za to na nowo, a może nawet i ze zdwojoną siłą, wybuchnie w Waszych sercach wielka chęć na rowerowe treningi. I to już nie na trenażerze, ale w terenie. Sprzyjać temu będzie inny wybuch – eksplozja wiosny, którą przewidujemy właśnie na koniec marca.

Gwiazdy podpowiadają nam, że rowerzyści z UKS Zawojak właśnie wtedy wybiorą się na podbabiogórskie trasy, by uprzątnąć je po zimie i zacząć szykować na intensywną jazdę MTB. Być może natkną się na rozpędzoną Alicję „Mama w peletonie” Zaczyk, która ma już dokładnie rozpisane treningi po trasach Gwiazdy Południa. Niewykluczone, że natkną się na kogoś z Was, pragnącego zaaklimatyzować się przed letnim maratonem.

A blask będzie narastał. I narastał.

Gospodynie domowe ze Stryszawy, Makowa Podhalańskiego i Zawoi, zupełnie niezależnie od siebie, już na przełomie kwietnia i maja rozpoczną rozważania, co tym razem przygotować dzielnym rowerowym wojakom, którzy zawitają pod Babią Górę w lipcu. Wkrótce czysto teoretyczne rozważania i przetrząsanie książek kucharskich, przekazywanych z pokolenia na pokolenie i zazdrośnie chowanych przed niepożądanym wzrokiem, przerodzi się w pierwsze nieśmiałe próby kulinarne. A gdy wszystko pójdzie dobrze, panie ruszą najpierw do swoich ogródków, zagonów i na pola po plony, by później już w kuchni skupić się na gotowaniu.

A blask będzie narastał. I narastał.

Paradoksalnie w czerwcu właśnie przewidujemy kilka mniejszych lub większych rodzinnych dramatów, gdy zaskoczona żona lub dziewczyna bądź oniemiały mąż czy narzeczony zada pytanie: „Nie jesz? Czy aby nic Ci nie dolega? A może Ci nie smakuje?”. Pytanie osoby zupełnie nieświadomej cyklu treningowego, proporcji węglowodanów do białka i konieczności zmierzania do pożądanej wagi przed startem w maratonie.

Liczymy też, że w czerwcu, po kilku miesiącach nieobecności, ze swej pracowni wyjdzie na światło dzienne zawojska artystka, gotowa pokazać światu misternie wyrzeźbione drewniane pamiątki dla najdzielniejszych kolarek i kolarzy mierzących się z Gwiazdą Południa. Po czym uda się na zasłużony urlop.

Na przełomie czerwca i lipca dojdzie do kulminacji zdarzeń. Rzeczy będą się dziać równolegle, jednocześnie i intensywnie:

  1. obsługa Beskidzkiego Raju skosi trawniki i wypucuje okna na błysk, by godnie powitać zawodników wjeżdżających na metę czasówki;
  2. babiogórski niedźwiedź uda się na dobrowolne wygnanie, by nie straszyć zjeżdżających tutaj kolarzy z całej Polski;
  3. lodziarnie z Makowa Podhalańskiego (zwłaszcza te z rynku i okolic) podwoją swe zapasy, by nie odmówić porcji żadnemu lodożercy;
  4. w przynajmniej kilku remizach OSP w powiecie suskim odbędą się strategiczne zebrania, podczas których strażakom-ochotnikom zostaną rozdzielone dyżury na trasach Gwiazdy Południa;
  5. ze sznurków w Zawoi, Stryszawie i Makowie Podhalańskim znikną ostatnie suszące się w letnim słońcu białe prześcieradła i poszewki, które trafią do pokojów zarezerwowanych przez rodziny Gwiazdy Południa i ich rodziny;
  6. na słynne pstrągi z jeszcze słynniejszej zawojskiej restauracji padnie blady strach.

A blask będzie narastał. I narastał. Aż w końcu 12 lipca zalśni w pełni na setkach rowerów MTB (i karoseriach kilkunastu samochodów, parkujących pod szkołą podstawową w Stryszawie). Zabłysną oczy zawodniczek i zawodników, gdy ustawiać się będą w kolejkę do startu czasówki. Aż wreszcie w powietrzu błyśnie żółta chorągiewka sędziego maratonu, a na dany sygnał na trasę ruszy pierwszy kolarz.

To właśnie wtedy Gwiazda Południa zajaśnieje w pełni. I lśnić będzie przez kolejne trzy dni.

2018-01-08 POWRÓT

 

z ostatniej chwili
Podążaj za... nowym zwiastunem Gwiazdy Południa
z ostatniej chwili
Polecamy obszerny wywiad z Cezarym w Wirtualnej Polsce
z ostatniej chwili
Manifest Gwiazdy Południa
15.07.2018 - Zawoja
2018-03-20
Zniżka dla mieszkańców powiatu suskiego
13.07.2018 - Stryszawa
2018-03-20
Zniżka dla mieszkańców powiatu suskiego
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu - Web Designrysynek malarstwo Kraków kursy przygotowawcze ASP szkoly plastyczne grafika formy architektura wnetrz rysunku malarstwa krakowieGaleria Rekodziela: torebki bizuteria kolczyki odziez z plótna hand made rekodzielo artystyczne wykonane recznie malowane zrobione na drutach lale misie prezent kraków robioneChoochoo Train for Toddlers, choo, learn, counting, numbers, educational, taps, rail, education, children, child, kids, boys, train, tracks, railroad, preschool, steam, locomotive, top, funny, simple