Zaloguj się
Opis trasy

Pro

Przenosimy Gwiazdę Południa bliżej centrum Makowa oraz jego mieszkańców. Start i meta będą zlokalizowane w przy Domie Kultury na ul. Kościuszki w Makowie Podhalańskim. Dzięki temu gwarantujemy jeszcze lepsze zaplecze dla zorganizowania bazy zawodów oraz większą wygodę z parkowaniem aut zawodników.

Już kilka chwil po starcie czeka ponad 2-kilometrowy asfaltowy podjazd na Górę Makowską. Jego różnica wzniesień to prawie 200 metrów. Po trzech dniach ścigania się z pewnością da się on we znaki i mocno rozciągnie peleton. Na wzniesieniu Góry Makowskiej, 3 kilometry po starcie rozjazd dystansów. Grupa Pro wybiera niebieski szlak – bardzo ciekawy terenowo i zaskakująco szybki jak na pasmo górskiego grzbietu.
Przez kolejne 5 kilometrów trzeba się będzie mocno skupić na jeździe. Zróżnicowane podłoże, liczne zakręty i zjazdy pozwalające na rozwinięcie dużych prędkości wymagają koncentracji. Końcówka to stromy podjazd na Mioduszynę, płynnie przechodzący w miarę łagodny zjazd przez bukowy las w kierunku Suchej Beskidzkiej.
Między 7. a 10. kilometrem przejazd wzdłuż rzeki Skawy, idealny na regenerację sił. Te się przydadzą, bo po minięciu wielkich wałów przy nowo wybudowanym olbrzymim zalewie w Zembrzycach, rozpocznie się wspinaczka na łatwym technicznie, ale wymagającym kondycyjnie podjeździe na wzgórze we wsi Marcówka. Komu starczy sił (i zręczności), może podczas jazdy zerkać w tył na malownicze widoki.
Od 12. kilometra rozpoczyna się jazda ciekawym, nieco technicznym teren czerwonego szlaku, z koleiną wydrążoną od zwozów drzew z gór. Po wjeździe na szczyt grzbietu góry Chełm – skręt w prawo, wciąż czerwonym szlakiem. Konieczny slalom między oczkami niewysychających kałuż. To 2 kilometry oddechu w miarę równych szutrów.
Później, po skręcie w prawo w zielony szlak w kierunku Budzowa zacznie się niewinnie wyglądający zjazd. Ale uwaga! Pełno tu sprytnie pochowanych ukrytych kolein, czających się w zarośniętej trawą trasie.
Na 17. kilometrze rozpocznie się szybki przejazd przez Budzów, podczas którego trzeba będzie pokonać ostre zakręty oraz ruchliwą drogę wojewódzką. Kolejne 3 kilometry z Budzowa to wspinaczka od drugiej, północnej strony na Górą Makowską. Początek może wydawać się nieco nudny - typowy stromy podjazd po betonowych płytach, ale dalej… Koleiny, zwężające się ścieżki, a nawet połacie piachu. Na Górze Makowskiej Pro łączy się z ½ Pro i razem przez Koskową Górę poprowadzi zawodników na metę do Makowa.
I to już koniec Gwiazdy Południa 2017.

½ Pro

Pierwsze 3 kilometry przebiegają zgodnie z wariantem Pro. Pierwszy rozjazd nastąpi po 2-kilometrowym asfaltowym, bardzo wymagającym podjeździe. To podczas niego każdy z rowerzystów będzie mógł realnie ocenić swoje siły. Po wjeździe na wzniesienie, grupa ½ Pro odbija w prawo na czarny, zróżnicowany szlak prowadzący w kierunku Koskowej Góry.
Kolejne 2 kilometry będą czasem odpoczynku dla rozgrzanych do czerwoności mięśni. W regeneracji sił pomoże wyłaniający się po prawej stronie widok na majestatyczną Babią Górę.
No ale jak to w górach… przyjemności długo trwać nie będą. Po zjechaniu z asfaltowej rozbiegówki następuje wjazd na przyjazne szutry, a 1000 metrów później trzeba już będzie mocniej nacisnąć na pedały i zacząć kolejną wspinaczkę o różnym nachyleniu, sięgającym nieraz nawet i 20%. Wymagające stanie się również podłoże: to droga mało uczęszczana, z luźnymi kamieniami, gęstą trawą, korzeniami oraz zagłębieniami z niewysychającymi kałużami.
Chwila oddechu – dopiero na 10. kilometrze. Wtedy trafią się nawet zjazdy. Będą jednak i większe przewyższenia, aż do wjazdu na Koskową Górę (866 m n.p.m.). Z Koskowej Góry widać będzie i Kraków, i panoramę Tatr, i oczywiście samą królową, Babią Górę.
2 kilometry później rozpoczyna się zjazd: najpierw szybki i łatwy technicznie kilometrowy odcinek z pięknymi widokami, dodającymi siły do pedałowania. Chwilę później skręt w prawo na niebieski szlak. Uwaga, rozpoczyna się najciekawszy odcinek na tym etapie i na całej etapówce: spadający po typowych koleinach, wydrążonych od spływających sezonowo potoków. Nachylenie nie jest przerażające i jak jest sucho to jest rewelacja i frajda gwarantowana. Ale jak popada, to… ślizgawka dla tańczących rowerów gotowa.
W połowie dystansu, tj. na 15 km wjazd na 2-kilometrowy asfaltowy odcinek o bardzo uroczym profilu. Aż w dwóch miejscach zobaczyć będzie można zapierającą dech tatrzańską panoramę. Po przecięciu drogi powiatowej w miejscowości Przysłop zaczyna się jazda niezbyt stromymi, interwałowymi wzniesieniami. Zakończy się ona zdobyciem dwóch gór: Kozłowej oraz Kamiennej. Będą to bardzo przyjemne odcinki krętych dróżek, prowadzące przez gęsty las.
Gdy do mety pozostanie tylko 5 kilometrów, rozpocznie się groźnie wyglądający zjazd. Jego nachylenie będzie szybko rosnąć, podobnie jak prędkość rowerzystów. Uważać trzeba jednak na luźne kamienie! To w tym miejscu mogą zapaść ostateczne decyzje rywalizacji między zawodnikami o końcowy wynik.
Ostatnie 2 kilometry to już tylko drogi asfaltowe dojazdowe, prowadzące na upragnioną metę Gwiazdy Południa w Makowie Podhalańskim.

2017-09-30 POWRÓT

 

START
Rynek w Makowie Podhalańskim

MIASTECZKO SPORTOWE, META
Maków Podhalański
dom kultury, ul. Kościuszki

DYSTANSE
½Pro
Pro
56 km
96 km


OPŁATA STARTOWA

Patrz pkt 6 regulaminu


Nie masz jak dojechać na zawody?

ZABIERZ SIĘ AUTOSTOPEM!

O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu - Web Designrysynek malarstwo Kraków kursy przygotowawcze ASP szkoly plastyczne grafika formy architektura wnetrz rysunku malarstwa krakowieGaleria Rekodziela: torebki bizuteria kolczyki odziez z plótna hand made rekodzielo artystyczne wykonane recznie malowane zrobione na drutach lale misie prezent kraków robioneChoochoo Train for Toddlers, choo, learn, counting, numbers, educational, taps, rail, education, children, child, kids, boys, train, tracks, railroad, preschool, steam, locomotive, top, funny, simple