Zaloguj się
8 sekund przewagi

Wracamy na trasy Gwiazdy Południa - zabiera nas tam Robert Skrobol, zwycięzca klasyfikacji 1/2 Pro, który opowiada o swoich zmaganiach z błotem, uszkodzoną przerzutką oraz rywalami. Walka o pierwsze miejsce na podium trwała do ostatnich metrów czwartego etapu.

Gratulacje za zwycięstwo w kategorii generalnej Gwiazdy Południa na dystansie ½ Pro. Jaki był klucz do sukcesu?

Dziękuję. Kluczem okazała się walka do samego końca, dosłownie do linii mety czwartego etapu.

Przystępowałeś do naszego maratonu z postanowieniem walki o pierwsze miejsce na podium?

Planowałem jechać na dystansie PRO, i faktycznie chciałem ukończyć wyścig w co najmniej Top 5. Jednak jak się okazało na pierwszym maratońskim odcinku, założenia trzeba było skorygować.

Walka o triumf trwała między Tobą a mocną ekipą UKS Zawojak do ostatniego etapu. Czułeś ciążącą na Tobie presję?

Po pierwszym etapie było wiadome, że zawodnicy UKS Zawojak będą podkręcać tempo ścigania. Do piątku spokojnie podchodziłem do całej „zabawy” Jednak po sobotnim etapie, w którym to, straciłem cały zapas czasu i spadłem na trzecią pozycję, stres startowy stał się moim towarzyszem.

To chyba powód do szczególnej satysfakcji Twojej i całej drużyny – zwyciężyć na trudnym terenie z lokalnymi zawodnikami, świetnie znającymi tamtejsze trasy?

Cieszę się, że mogłem wygrać całe zawody, tym bardziej, że nie spodziewałem się takiego obrotu spraw. Cieszy mnie obecność kolegów z Teamu w czołówce, to dodatkowo mobilizuje. Trzeba dodać, że drużynowo też zajęliśmy pierwsze miejsce.

Który moment maratonu był według Ciebie decydujący dla końcowej klasyfikacji?

Ostatni zjazd, na niedzielnym, czyli finałowym odcinku. Mateuszowi spadł łańcuch i musiał się zatrzymać, co wykorzystałem. Jak widać po czasach w klasyfikacji, udało się wygrać dzięki 8 sekundom przewagi.

Wielu zawodników twierdziło, że najważniejszą umiejętnością była umiejętność zjazdów. To one pozwalały zdobyć przewagę nad rywalami. Zgadzasz się z tym?

Nie do końca. Gdyby tak było, startowalibyśmy w downhillu. Owszem, zjazdy były trudne, ale bardzo trudne były tylko fragmenty. Kondycja, silne nogi oraz umiejętność radzenia sobie w błocie przyniosłyby więcej zysku niż samo zjeżdżanie. Jest takie powiedzenie: „wyścigi wygrywa się na podjazdach”.

Który z momentów maratonu pozostanie Ci najdłużej w pamięci? Wspinaczka na Jałowiec? Zjazd grzędą? Zmagania z zawojskim błotem?

Zjazd grzędą. Niestety, z uwagi na uszkodzoną oponę, musiałem jechać bardzo ostrożnie. Cała frajda z jego pokonania mnie ominęła, dlatego będę chciał wystartować w następnej edycji żeby go „poczuć”.

Jak trudy Gwiazdy Południa zniósł Twój rower? Obyło się bez wymiany pękniętego łańcucha? Nie zerwałeś haka?

Ogólnie bez większych awarii. Uszkodzona przerzutka, dwa razy dobiłem oponę, w tym za drugim razem kosztowało mnie to kilka minut.

Jak oceniasz trudność Gwiazdy Południa?

Cały cykl nie należy do łatwych. Krótsza wersja myślę że tak 4-4,5 na 6, dłuższa myślę że 5/6. Dużo zależy też od warunków pogodowych.

Jakich porad udzieliłbyś zawodniczce lub zawodnikowi, który myśli o starcie w Gwieździe Południa i chciałby się do niej jak najlepiej przygotować?

Po pierwsze niezawodny sprzęt. Nie musi być z najwyższej półki. Wystarczy, żeby dobrze działał. Umiejętność jazdy przez 2-3 godziny na swoim poziomie. No i odpowiednia regeneracja między etapami. Pamiętajcie, że tego typu wyścig nie kończy się na mecie pierwszego, drugiego, trzeciego odcinka. Czas regeneracji między etapami jest bardzo ważny.

Oczywiście, bardzo pomocne jest też wsparcie bliskiej osoby lub rodziny. W moim przypadku taką podporą jest moja narzeczona Żaneta, której to zawdzięczam co najmniej połowę sukcesu.

2017-07-26 POWRÓT

 

Umieć walczyć z bólem i zmęczeniem
13.07.2018 - Stryszawa - wieczorek piłkarski
Pojechać mocno i się zmęczyć
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas