Zaloguj się
Na przekór wszystkiemu

Popękane łańcuchy, starte do kości hamulce, obtarcia na skórze, obolałe nogi i świadomość kolejnych trudności, czających się na trasie finałowego etapu Gwiazdy Południa. Ale na pięknie zaaranżowanym starcie w Makowie Podhalańskim nie marudził nikt.

Wręcz przeciwnie. Wyczuć się dało wielką determinację i chęć, by ostatniego dnia dać z siebie wszystko. Zresztą, nie było innego wyjścia. Już pierwsze kilkaset metrów wymagało maksymalnego wysiłku, by uporać się z okrutnie sztywnym, asfaltowym podjazdem. Bezlitośnie zaatakował on gwiezdny peleton, rozciągając go niczym węża boa, wijącego się po makowskiej szosie.

Na dalszych kilometrach nie było łatwiej. Swą głębokością straszyły mętne kałuże, na koła czyhały koleiny, a niezliczone kamienie ostrzyły sobie zęby na drżące z trwogi dętki. Meldunki z trasy donosiły jednak, że zawodniczki i zawodnicy prą przed siebie, zostawiając kolejne przeszkody za sobą i zmierzając do finałowego, długo wyczekiwanego zjazdu. Mimo wielkiego zmęczenia wyzwolił on u wielu kolarzy potężną dawkę energii oraz ekscytacji. Trudno się więc dziwić, że spora część z nich wpadała na pobliską metę z tak wielką prędkością, że trudno było im wręczyć pamiątkowy medal oraz upominek, wykonany przez lokalną artystkę z Zawoi.

Determinacja u walczących w Gwieździe Południa była tak wielka, że w dotarciu na metę nie mógł przeszkodzić żaden defekt lub kontuzja. Jeden z wojowników długo prowadził swój rower, byleby tylko ukończyć maraton. Potargane koszulki, poobijane ręce, zakrwawione nogi – a oni i tak nacierali naprzód, nacierali nieustępliwie, nacierali do samego końca.

Wraz z pojawieniem się na mecie ostatniego rywalizującego, zakończyła się Gwiazda Południa. Wszyscy mogli głęboko odetchnąć i pogratulować sobie rowerowego osiągnięcia. I z dumą rozejrzeć się wokół, spoglądając na rozpościerające się wokół liczne, pokonane właśnie wzniesienia. I mimo że miasteczko rowerowe znajdowało się o wiele niżej od nich, to w tym właśnie momencie, każdy z peletonu spoglądał na nie z góry.

2017-07-17 POWRÓT

 

Podążaj za... nowym zwiastunem Gwiazdy Południa
Polecamy obszerny wywiad z Cezarym w Wirtualnej Polsce
Manifest Gwiazdy Południa
Razem z Małopolską Organizacją Turystyczną
Wsparcie od Województwa Małopolskiego
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas