Zaloguj się
Los płata figla

W kolarstwie nie wszystko zależy od umiejętności kolarzy. Czasem ostatnie zdanie należy do rowerowego fatum. Tak też było w Zawoi.

Los spłatał figla organizatorom, zsyłając nad Babią Górę i Zawoję sinobure, ciężkie chmury, z których spadł deszcz. Spadał całą noc i jeszcze większą część ranka. To oczywiście utrudniło przygotowanie trasy i otwarcie miasteczka rowerowego.

Na szczęście nieprzyjazna pogoda nie zgasiła ducha rywalizacji w najmłodszych zawodnikach. W zaskakująco licznej grupie stawili się na starcie dziecięcego wyścigu, za nic mając chłód i kałuże.

Los spłatał też figla wielu rowerom, które po prologu i pierwszym etapie w Stryszawie, gdzie góry poddały je ciężkiemu testowi, wymagały fachowego serwisu i regulacji. Na szczęście, ekipa z BMC była na miejscu. Każdy kolarz mógł liczyć na fachowe wsparcie.

Co oczywiste, to również zawodnicy tegorocznej Gwiazdy Południa byli największymi przegranymi jeśli chodzi o warunki pogodowe. Jeszcze w miasteczku robili co mogli, starając się jak najszybciej rozgrzać mięśnie, skutecznie oziębiane przez wypełzający z każdego zakątka nieprzyjemny chłód. Złośliwe fatum towarzyszyło im bez ustanku na trasie, prowokując upadki, poślizgi czy sprzętowe defekty.

Jeszcze inni narzekali na bezwzględną siłę wyższą w kontekście… swojego miejsca narodzin. Żałowali bardzo, że urodzili się na płaskim Mazowszu, tracąc przez to szansę na możliwość treningu rasowych zjazdów MTB. A dla klasyfikacji etapu w Zawoi to właśnie zjazdy, a zwłaszcza ten ostatni, były decydujące.

Jednak nawet najbardziej zacięte fatum nie było w stanie powstrzymać pociągu Gwiazdy Południa, który punktualnie o 10.00 ruszył na podbój gór. Trasa, mimo że najkrótsza ze wszystkich etapów maratonu, dała się zawodnikom poznać z jak najgorszej strony. Zmęczenie było potworne. Na szczęście, w miasteczku rozpalono ognisko, ciepłą strawę (i ciepłe słowo) serwowały gospodynie ze Skawicy, ze sceny przygrywała góralska kapela, a w namiocie Sferis dyżurowali zawodowi masażyści.

Przed nami teraz finałowy etap – w Makowie Podhalańskim.

2017-07-16 POWRÓT

 

Podążaj za... nowym zwiastunem Gwiazdy Południa
Polecamy obszerny wywiad z Cezarym w Wirtualnej Polsce
Manifest Gwiazdy Południa
Razem z Małopolską Organizacją Turystyczną
Wsparcie od Województwa Małopolskiego
O cookies
Cyklopedia/3w4u.eu
Czy możemy Ci
w czymś pomóc???
Napisz do nas